Kişiselleştirilmiş kıyafetlerde baskıya karşı nakış

dikiş makinesi
dikiş makinesi
Muhtemelen siz de fark etmişsinizdir. Bir giysiyi kişiselleştirmek istediğinizde, genellikle iki seçeneğiniz vardır: baskı (yazdırma da denir) veya nakış. Bir giysiyi kişiselleştirmek için binlerce neden olabilir. Çalışanlarına iş kıyafetleri sunan şirketleri, ürünlerine logo koymak isteyen şirketleri, kişiselleştirilmiş bir kıyafete sahip bir spor takımını düşünün … Tüm iyi nedenler, ancak kişiselleştirilmiş kıyafetinizi baskılı mı yoksa işlemeli mi yaptırmanız gerektiğini nasıl anlarsınız? Baskı ve nakış arasındaki seçim, salt sonucun ötesine geçer. Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör var. Bunları dikkate almalısınız, eğer dikkate almazsanız kişiselleştirilmiş giysilerinizin hak ettiği sonuçları güzel olmayacaktır. Bu çok yazık olur, değil mi? Bu giysilere tekrar yatırım yapmak zoruna mı kalacaksınız? Kesinlikle olması gerekenden fazlasını harcamak istemezsiniz. Bu nedenle, her iki seçeneğin de avantajları ve dezavantajları olduğunu bilmek önemlidir.

Baskı ve nakış neden aynı değildir?

Öncelikle baskı ve nakış arasındaki farkların tam olarak ne olduğunu açıklamak istiyoruz.

Baskı, kumaşın üzerine basılır. Mürekkebi doğrudan giysinin üzerine bastırarak yapılır. Mürekkep, her renk için özel bir ağdan geçer. Baskı yapıldıktan sonra her giysi büyük bir kurutma tünelinden geçer. Bu şekilde baskı iyileştirilir.

Nakış doğrudan kumaşa dikilir. İşlem artık bilgisayar kontrollü bir nakış makinesi kullanılarak tamamen otomatik olduğundan, ilk adım logoyu dijital hale getirmektir. Logo dijitalleştirdikten sonra makineye yüklenebilir. Nihai sonuç, tasarımın 3D öğesinin gerçek bir göz alıcı olduğu profesyonel görünümlü bir giysidir.

Uygun maliyetli kişiselleştirme, bunu nasıl yaparım?

Hangi seçeneğin en uygun maliyetli olduğunu bilmek için bir dizi faktöre bakmanız gerekir. Bu faktörleri düşünelim:

Nakış için logonuzun dijitalleştirilmesi gerekir. Bu, nakış makinesinin dikmesi gereken tasarım talimatına sahip olması için gereklidir. Bunun için fiyat nakış başına belirlenir. Genel olarak, yalnızca 100 parçadan daha az sayıda parçaya ihtiyacınız varsa ve logo cep boyutundan daha büyük değilse, işlemeli bir giysiye sahip olmak genellikle daha ucuzdur.

Baskı biraz farklı. Burada fiyat, tasarımın içerdiği renk sayısına ve tasarımın kaç kez basılması gerektiğine göre belirlenir. Her renk için ayrı bir ağ parçası gerekir, bu da birden fazla renk kullanıldığında maliyetlerin biraz daha yüksek olabileceği anlamına gelir. Çok sayıda yazdırmanız gerekiyorsa, baskı işi kesinlikle ilginç olabilir.

Her şeyden önce sürdürülebilirlik

Kişiselleştirilmiş giysinizin uzun süre dayanabilmesi elbette önemlidir.

Genellikle nakış daha dayanıklı olarak kabul edilir. Anlaşılabilir, çünkü dikişte solma veya yırtılma belirtileri gösterme olasılığı daha düşüktür. Elbette nakış yok edilemez değildir. Dikişin kendisi kolayca zarar görebilir.

Öte yandan baskı biraz daha kırılgandır. Tasarım bir süre sonra solabilir, çatlaklar gösterebilir ve hatta pul pul dökülebilir. Ayrıca yüksek sıcaklıklara karşı hassastır. Bu nedenle yıkarken ve ütülerken dikkatli olmanız önerilir!

Malzeme seçimi önemli!

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, tasarımı yerleştirmek istediğiniz malzemedir. Bazı malzemeler baskı için daha uygundur, diğerleri ise nakış için daha uygundur.

İnce veya esnek kumaştan yapılan giysiler için nakış doğru seçim değildir. Dikiş, kumaşın büzülmeye başlamasına neden olur. Kumaşın kendisi daha sonra dikişin kendisinden daha kolay yırtılabilir. Bu nedenle, böyle bir kumaşla baskıyı tercih etmek daha iyidir. Bir baskı, üzerine basıldığı giyside gerginlik yaratmaz, ve tabi ki tasarımın boyutu da önemlidir. Tasarım cep boyutundan daha mı büyük olacak? Ama daha sonra üzerine nakış diktirmek isterseniz fiyat artacaktır. O zaman baskı en uygun seçimdir.

Tişörtler, kapüşonlular veya benzeri giysiler veya büyük tasarımlar söz konusu olduğunda, baskıyı seçmek en iyisidir. Yüksek kaliteli malzemeler veya daha kalın bir kumaştan yapılanlar ile nakış en iyi uyumdur.

Daha küçük bir tasarım ve polo, polar, dış giyim ve şapka gibi daha kalın bir kumaştan yapılmış giysiler söz konusu olduğunda nakışı düşünün.

Artıları ve eksileri nelerdir?

Artılarına ve eksilerine bir göz atalım

PRINT’in Faydaları

PRINT’in Dezavantajları

Büyük tasarımlar için mükemmel

Daha az dayanıklıdır

İnce veya esnek kumaşlar için uygundur

Kalın malzemeler için uygun değildir

Büyük miktarda sipariş için en iyi seçenek

Küçük siparişler için daha pahalı

NAKIŞIN Avantajları

NAKIŞIN Dezavantajları

Sürdürülebilir seçenek

Büyük işler için uygun değil

Küçük tasarımlar için ideal

İnce malzemeler için uygun değildir

Az miktarda sipariş ile daha ucuz

Büyük siparişler için daha pahalı

Çözüm

Hem baskı hem de nakış avantajlara sahiptir. Bir karar verirken çeşitli faktörleri dikkatlice düşünün. Bir karar vermeden önce logo tasarımı, bütçe, tasarımın üzerinde olması gereken giysiler ve siparişinizin miktarını göz önünde bulundurun.

Umarım bu blog yazısını okuduktan sonra tasarımınızla ne yapmak istediğinize karar vermiş olursunuz. Tasarımınızı kişiselleştirme konusunda hâlâ sorularınız varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Birlikte herkesin hayran kalacağı bir tasarım yaratacağız!

Tasarımınızla ne yapmak istediğinizden emin değil misiniz? Bugün hiçbir yükümlülük altına girmeden teklif isteyin!

tr Turkish
X