Bursa Bisiklet Festivali 2015


14-15-16 Ağustos 2015 tarihlerinde Bursa'da gerçekleşecek olan bisiklet festivali Bursa'nın tüm güzelliklerini görmek için sizleri davet ediyor.

Katılım Şartları:
* Katılım için festival sayfasından kayıt yaptırmak yeterli değildir. Etkinlik süresince sunulacak hizmetlerden (yeme-içme, konaklama, tuvalet-duş, teknik destek vb.) yararlanabilmek için belirlenen bağış miktarının etkinliğin sayfasından duyurusu yapılan hesaba yatırılması gerekmektedir. Bağışta bulunmayanlar yukarıda bahsi geçen hizmetlerden yararlanamayacaklardır.
* Kamp alanına ulaşan katılımcıların tur öncesinde kamp alanında kurulacak olan kayıt masasında kayıt yaptırması gerekmektedir.
* 0 - 12 yaş arası çocuklar için kayıt gerekmemektedir ve festival anı formasından faydalanamazlar.
* 18 yaşından küçükler festivalimize ancak velileri ile birlikte kayıt yaparak katılabileceklerdir.
* Katılımcılar, görevlilerce yapılacak uyarı ve yönlendirmeleri dikkate almak ve uymak zorundadırlar.
* Her hangi bir nedenden dolayı festivale katılmamanız durumunda, resmi, mali ve hukuki sorumluluklar çerçevesinde, yaptığınız bağışı geri ödememiz mümkün değildir.
Giyim
* Kask kullanılması zorunludur.
* Organizasyon tarafından dağıtılacak formaların görünürlük sağlamak amacı ile tur boyunca kullanılması esastır. Forma dışındaki diğer giyeceklerin, genel olarak vücudu saran nitelikte olmasına, sürüş güvenliğini tehlikeye sokacak geniş- savrulan nitelikte olmamasına özen gösterilmelidir.
* Görevli personelde tur boyunca ayırt edici bir işaret olacaktır. Görevliler bu işareti tur boyunca taşımakla yükümlüdür. Katılımcılar tur başlangıcında işaret hakkında bilgilendirileceklerdir.
* Yağmur, soğuk vb. kötü hava koşullarına karşı katılımcının kendisi önlem almalıdır, organizasyon tarafından yağmurluk, rüzgârlık vb. dağıtılmayacaktır. Yağmurluk, yedek kıyafet ve bir çift yedek ayakkabı getirmeniz tavsiye olunur.
* Katılımcılar arasında engelliler olması durumunda katılımcılar bu konu ile ilgili bilgilendirileceklerdir.
Sürüş
* Sürüş esnasında daha önceden belirlenen ve katılımcılara bildirilen "Öncü"nün önüne geçilmemeli, "Artçı"nın arkasında kalınmamalıdır.
* Kaçarlı sıralarla ilerleneceği görevlilerce belirtilecek olup aksi belirtilmediği müddetçe ÜÇLÜ sırayla ilerlemek esastır.
* Sürüş güvenliği açısından öndeki bisikletçiyi takip mesafesi bir bisiklet boyu olup, yol ve hız durumuna göre bu mesafe artabilir.
* Zorunlu haller dışında öndeki bisikletçinin geçilmemesi esastır. Geçilmek durumunda kalındığında sesle "soldayım" diyerek uyarı yapılmalı ve öndeki bisikletçinin solundan geçiş yapılmalıdır. Geçişler kesinlikle sağ taraftan yapılmamalıdır!
* Ani fren ve durmalardan kaçınılmalıdır. Durmanın ya da yön değişikliğinin kaçınılmaz olduğu hallerde arkadan gelenler sesli olarak uyarılmalıdır.
* Yol üzerinde sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek nitelikte çukur, su birikintisi, cam, kasis vb. bulunması halinde arkadan gelenler sesli bir şekilde uyarılmalıdır.
* Sürüş anında kesinlikle telefonla konuşulmamalı, dışarıdan gelecek uyarıları duymayı engelleyecek şekilde kulaklık kullanarak radyo vb. dinlenmemelidir.
* Sürücünün kendisinin ve diğer katılımcıların güvenliklerini tehlikeye atacak şekillerde ve gidonu bırakarak elleri kullanmaksızın sürüş yapmaları kesinlikle yasaktır.
* Herkesin yanında en az bir adet iç lastik ve yama takımı bulundurması zorunludur.
* Yaz sıcağını göz önünde bulundurarak bisikletinize takabileceğiniz suluk kullanmanız tavsiye edilir.
* Mola ve konaklamalarda görevlilerce ilan edilen sürelere dikkat edilmeli, gecikmelere sebebiyet vererek tur programı aksatılmamalıdır.
* Organizasyon komitesi üyeleri, sürüş ile ilgili belirtilen bu kurallara uymayanları uyarmak ve kural ihlallerine devam etmeleri halinde katılımcımın tura katılımına son verme hakkına sahiptir.
* Grubun bir arada hareketi esastır. Kopmalar olması durumunda görevliler grubu yavaşlatarak ve hızlandırarak tekrar bir araya getirir. Böyle anlarda yönlendirmelere uyulması gerekmektedir.
* Katılımcı tur esnasında rahatsızlanması durumunda, arkasından gelenleri ses ile uyararak hızlıca sağa geçip durmalı, en yakın görevliden veya diğer bir katılımcıdan yardım talep etmelidir.
Konaklama
* Katılımcılar çadırlarını görevlilerce belirlenmiş bölgelere kurarlar. Gruptan uzak ve festival için tanımlanmamış bölgelere çadır kurulamaz.
* Sürüş anında, molalarda ve konaklama alanında diğer katılımcıları ve çevrede ikamet eden vatandaşları rahatsız edici davranışlarda bulunulmaması, gürültü yapılmaması gerekmektedir.
* Komşu çadırlarda dinlenmekte olan diğer katılımcılara saygı gösterilmeli, özellikle saat 00:00'den sonra sessiz olunmalıdır.
* Kamp alanında ateş yakmak yasaktır.
* Konaklama alanının temizliği konusunda hassas davranılmalı ve tur bitiminde konaklama alanında geriye bir atık bırakılmamalıdır.
* Katılımcı sayısını göz önünde bulundurarak oluşabilecek sıralara karşı (kayıt, yemek vb. sıralar) hazırlıklı olunmalı ve sıraya girerken tüm katılımcılar birbirine saygı çerçevesinde davranmalıdır.
* Katılımcılar festival boyunca; kayıtlar sırasında verilecek olan "FESTİVAL BİLEKLİĞİ ve BİSİKLET PLAKASI'nı kullanmak zorundadırlar.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın